Emekliler ‘Bu da nereden çıktı?’ diyecek! ‘Milli gelir’ zammı geliyor: O tarihte hesaplara yatacak

2023 yılı GSYH büyüme oranındaki artışa bağlı olarak, ocak ayından sonra emekli olanların aylıklarına ilave zam yapılacak. Bu kapsamda, bu yıl emekli olanların aylıklarında yüzde 0,8 ile yüzde 1,35 arasında değişen oranlarda bir artış olması beklenmektedir. Emekli aylığı bağlanan bireylerin ilave zam farkları nisan ayından itibaren aylıklarına yansıtılacaktır.

Emekli aylıkları, çalışma süresince Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bildirilen prime esas kazançların güncellenmiş tutarı üzerinden hesaplanmaktadır. Güncelleme sürecinde 2000 öncesi dönem ve 2000-2008 arasındaki prime esas kazançlar için tüketici fiyat endeksi (TÜFE) artışı ve GSYH artışı dikkate alınmaktadır. 2008 sonrasındaki dönemde ise TÜFE artışı ve yıllık GSYH artışının yüzde 30’u esas alınarak hesaplama yapılmaktadır.

TÜİK’in açıkladığı 2023 yılı TÜFE artışı yüzde 64,77 olarak belirlenmiştir. Bu nedenle, 1 Ocak 2024 tarihinden sonra emekli olanların aylıklarının hesaplanmasında güncelleme katsayısı 1,6477 olarak uygulanmıştır. Yapılan bu güncelleme katsayısına 2023 yılı GSYH büyüme oranının yüzde 30’u eklenerek yeni bir katsayı olan 1,6612’ye ulaşılmıştır.

Güncelleme katsayısındaki artış, bu yıl emekli olan herkes için aynı oranda geçerli olmayacak. Kişilerin toplam prim gün sayısı ve dönemlere göre prime esas kazançlarına bağlı olarak yüzde 0,8 ile yüzde 1,35 arasında değişen oranlarda ilave zamlar yapılacaktır.

Milli gelirdeki artışa bağlı olarak yapılan ilave zamlar, nisan ayından itibaren bu yıl emekli olanların aylıklarına yansıtılacaktır. Yeni tutar üzerinden ödemeler, nisan ayından itibaren gerçekleştirilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x