Hamas ‘Katar’ iddiasını reddetti: ‘Böyle bir tehdit olmadı’

İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırıları sürerken İsrail’in Mossad istihbarat teşkilatı, Gazze’de ateşkes ve rehine takası anlaşması için yürütülen görüşmelerle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, anlaşamaya varmak için çabaların sürdüğü ifade edildi. Mossad’ın açıklamasında, Mossad Başkanı David Barnea ile CIA Direktörü William Bursn’ün cuma günü rehinelerin serbest bırakılmasını sağlayacak bir anlaşma için görüşme yaptığı belirtildi.

Reuters’a konuşan bir Hamas kaynağı ise Hamas heyetinin haftasonu görüşme yapmak için Mısır’ın başkenti Kahire’ye bir ziyaret daha yapmasının ‘olası olmadığını’ söyledi.

HAMAS: İSRAİL’DEN RESMİ BİR İLİSTE TALEBİ GELMEDİ

ABD’nin The Wall Street Journal (WSJ) gazetesine açıklama yapan üst düzey Hamas yetkilisi Hüsam Bedran ise bir anlaşmaya varılamaması halinde işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’teki kargaşa ve huzursuzluğun da artacağını savundu. Hamas’ın müzakere etmeye hazır olduğunu söyleyen Bedran, “Görüşmelerin durdurulduğunu biz ilan etmedik. Biz bu savaşın bitirilmesine en istekli tarafız” dedi. Katar’ın başkenti Doha’daki Hamas ofisinde konuşan Bedran, Hamas’ın anlaşma için şartlarını şöyle sıraladı:

“Yerinden edilmiş sivillerin Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki evlerine dönebilmelerine ve tüm sınır ve girişlerden yardım akışına izin verecek kalıcı bir ateşkes, Gazze’nin yeniden inşası için bir plan ve İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nden çekilmesi.”

İsrail’in saldırılarında Gazze’de en az 60 İsrailli rehinenin öldüğünü söyleyen Hamas yetkilisi, İsrail’in hayattaki rehinelerin isimlerinin olduğu bir liste talep ettiği ve Hamas’ın bu talepleri reddettiği yönündeki haberleri reddetti. Bedran, İsrail’in bu yönde resmi bir talebi olmadığını ve İslami Cihad gibi diğer Filistinli grupların da elinde İsrailli rehinelerin olduğunu, bunun ise bu kişilerin yerini tespit etmeyi zorlaştırdığını kaydetti.

‘MÜZAKERELERDEKİ TEK PÜRÜZ NETANYAHU’

Ateşkes görüşmelerinin bugün Kahire’de devam etmesi beklenirken, Bedran, dün Doha’da Hamas liderlerinin müzakereleri görüşmek için bir araya geldiği bilgisini paylaştı. ABD’ye ‘dürüst bir arabulucu’ olarak güven duymadıklarını aktaran Hamas yetkilisi, Fransa dahil olmak üzere Avrupa ülkelerinin arabuluculuk konusunda şansının daha yüksek olduğunu belirtti. Bedran, Fransa ile ilgili olarak, “Daha tarafsız olmaya çalışıyorlar” dedi. Bedran, görüşmelerin şimdiye kadar başarısız olmasından ise İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’yu sorumlu tuttu. Hamas yetkilisi konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Müzakerelerdeki tek pürüz masadaki herhangi bir şeyle anlaşma yapmayı reddeden Netanyahu’nun duruşu. Netanyahu, bölgenin istikrarı için en tehlikelisi. O, yangını başlatan.”

Bir Hamas yetkilisi ve Mısırlı yetkililer, Gazze’deki Hamas liderlerini anlaşmaya ikna etme konusunda başarısız olmaları halinde Katar’ın Hamas yetkililerini Doha’daki ofislerinden çıkarma tehdidinde bulunduğunu iddia etmişti. Bedran, böyle bir tehdidin olduğunu reddetti.

BIDEN: REFAH’A SALDIRI KIRMIZI ÇİZGİYİ AŞAR

Öte yandan, ABD Başkanı Joe Biden, ABD’nin MSNBC haber sitesine verdiği röportajda, Gazze’deki duruma ilişkin açıklamalarda bulundu. Biden, dün verdiği mülakatta, İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyindeki Mısır sınırında yüz binlerce Filistinlinin sığındığı Refah kentine saldırının ‘kırmızı çizgiyi’ aşacağını söyledi. Ancak, İsrail’e silah sevkiyatının tamamen kesilmesinin bir seçenek olmadığını kaydetti: “Bu, bir kırmızı çizgi ancak hiçbir zaman İsrail’i bırakmayacağım. İsrail’in savunması kritik. Tüm silahları keseceğim bir kırmızı çizgi yok. Yani, onları koruyacakları bir demir kubbe yok” açıklamasında bulundu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x