Prenses Diana’yı kandırmıştı… Martin Bashir’in e-postaları yayınlanacak

1995 yılında Prenses Diana ile BBC Panorama için röportaj gerçekleştiren Martin Bashir, Diana’yı daha fazla konuşturabilmek için sıra dışı bir yönteme başvurdu ve Diana’nın çocuklarının dadısı Tiggy Legge-Bourke’ın Prens Charles’tan hamile kaldığını söyleyip sahte bir kürtaj belgesi gösterdi.

Gerçekler seneler sonra ortaya çıktıktan sonra Bashir, 2021’de BBC’deki işinden resmen istifa etti.

Şimdi yargıç, BBC’yi, Martin Bashir’in yaptığı skandal röportajla ilgili çok sayıda e-postayı yayınlamadığı için sert bir şekilde eleştiriyor. Belgeler, şirket yöneticilerinin neler bildiğini ve muhabir hakkında ne yapıldığını araştıran bir gazeteci tarafından talep edilmişti.

BBC yöneticilerinin 2020’de iki aylık süre boyunca Bashir hakkında birbirlerine gönderdikleri e-postaların ortaya çıkması isteniyor. BBC, bu konuda çok az sayıda mesajı yayınlasa da aslında 3 binden fazla e-posta olduğu ortaya çıktı.

Şirket bunların “ilgisiz” veya “yasal olarak ayrıcalıklı” bilgiler içerdiğini söyledi.

Yargıç Brian Kennedy KC, BBC’ye daha fazla e-posta göndermesi talimatını vererek, şirketin ilk talebi ele alma şeklinin tutarsız, hatalı ve güvenilmez olduğunu söyledi.

BBC yaptığı açıklamada hataların yapıldığını kabul etti ancak kararı değerlendirdiğini söyledi. Şirket ayrıca, bu bilgileri talep eden gazeteci Andy Webb’den ve mahkemeden de özür dilediğini açıkladı.

20 milyondan fazla kişi tarafından izlenen röportaj, o dönemde BBC için büyük bir haber olarak değerlendirilmişti.

2021’de eski yargıç Lord Dyson tarafından yürütülen bağımsız bir soruşturma, Bashir’in röportajı güvence altına almak için aldatmacaya başvurduğunu ve ardından BBC yöneticilerine yalan söylediğini ortaya çıkardı. BBC için çalışan bir grafik tasarımcı, Martin Bashir’in kendisinden sahte banka ekstreleri hazırlamasını istediğini söyledi.

BBC patronları tarafından sorgulanan Bashir, ifadelerin sahte olduğunu itiraf etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x