Suriye: İsrail Halep’e hava saldırısı düzenledi, ölü ve yaralılar var

Suriye’nin kuzeyindeki Halep vilayetine dün gece saatlerinde düzenlenen saldırılarda aralarında beş Lübnan Hizbullahı mensubunun da olduğu 38 kişinin hayatını kaybettiği ileri sürüldü. Reuters haber ajansına konuşan iki güvenlik kaynağı, saldırının İsrail güçleri tarafından düzenlendiğini söyledi. Suriye Savunma Bakanlığı da bugün erken saatlerde yaptığı açıklamada, İsrail ve ‘militan grupların’ Halep’e yönelik saldırılarında sivillerin ve askeri personelin hayatını kaybettiğini belirtti.

Bakanlığın açıklamasına göre, İsrail’in hava saldırıları, bugün yerel saatle 01.45 sıralarında Halep kırsalında bir dizi bölgeyi hedef aldı. Söz konusu hava saldırıları ise daha önce İdlib ve Halep’in batısından düzenlendiği iddia edilen insansız hava aracı (İHA) saldırıları ile aynı dönemde gerçekleşti. Suriye Savunma Bakanlığı, bu saldırıları Halep ve çevresini hedef alan ‘terör örgütlerinin’ gerçekleştirdiğini ileri sürmüştü.

İSRAİL ORDUSU, YORUM TALEBİNİ REDDETTİ

Öte yandan, Suriye Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında ölü sayısı ya da bu ölüm ve yaralanmaların İsrail’in hava saldırıları sonucu mu ‘militan grupların’ saldırıları sonucu mu yaşandığı hakkında bilgi verilmedi. Bakanlık, açıklamasında, “Bu saldırganlık, bazı sivillerin ve askeri personelin şehit olması ve yaralanması ile sonuçlandı ve kamu malları ile özel mülklerde maddi zarara yol açtı” ifadelerini kullandı. İsrail ordusu, Suriye’nin saldırı iddiaları hakkında Reuters’ın yorum talebini reddetti.

İsrail’in The Times of Israel haber sitesi ise İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) paylaştığı bilgilere dayandırdığı haberinde, Halep yakınlarında düzenlenen saldırıda 36 Suriye askerinin hayatını kaybettiğini yazdı. Buna göre, SOHR, saldırılardan saatler sonra Halep ve çevresinden patlama sesleri gelmeyi sürdüğünü aktardı.

Suriye devlet haber ajansı SANA da son saldırıya ilişkin olarak bir askeri kaynağa dayandırdığı haberinde, Halep ve çevresine yönelik saldırının öncesinde İsrail’in başkent Şam kırsalında bir konuta düzenlediği saldırıda iki sivilin yaşamını yitirdiğini kaydetti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x