TÜBA’nın 60. Genel Kurulu Başkentte Gerçekleştirildi

Türkiye Bilimler Akademisinin (TÜBA) seçimli 60. Genel Kurulu ve bu kapsamda düzenlenen konferans, başkentte gerçekleştirildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, The Ankara Otel’de yapılan TÜBA’nın Genel Kurul toplantısına mesaj gönderdi. Kacır, mesajında, TÜBA’nın, Cumhuriyet’in 100. yılında geleceğe emin adımlarla yürürken ülkenin bilimsel gelişimine katkıda bulunan çalışmalarını ve yenilikçi araştırmalarını izlediklerini ve desteklediklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Sizlerin bilim diplomasisi çerçevesinde ülkemizi bilim dünyasında temsilinizi önemsiyorum ve çatı kuruluşların faaliyetlerine aktif katılımlarınızı büyük bir takdirle karşılıyorum. TÜBA’nın çalışmaları, biz karar alıcılar için her zaman bir başvuru kaynağı niteliğindedir. Raporlamalarınız, eserleriniz ve bilimsel etkinlikleriniz bilim temelli danışmanlık göreviniz çerçevesinde bizlere izlememiz gereken yolu gösteriyor. Çalışmalarınıza katkı sunan değerli bilim insanlarına en içten şükranlarımı sunuyorum. 60. Genel Kurul’unuzda, TÜBA’nın gelecekteki başarılarının devamını diliyor, bilim ve teknoloji alanında ülkemize sağladığınız katkıların artarak sürmesini temenni ediyorum.”

“Ülkemiz ve insanlık için çalışmamız gerekiyor”

TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 2023’te asrın felaketi olarak nitelendirilen depremler yaşadığını anımsattı.

Deprem sonrası ortaya ağır bir tablo çıktığını belirten Şeker, “Depremde giden canlarda bizlerin de sorumluluğu var diye düşünmek durumundayız. Depremin maliyeti, belirgin daralmalar ve kısıtlamalar getirecek. Bundan bilim insanları da etkilenecek. Bu rasyonaliteyi görerek hareket etmemiz ve ayağımızı yorganımıza göre uzatmamız gerekiyor. Daha fazla çalışmamız gerekiyor. Bu maliyeti el birliğiyle kapatabileceğimizi bilmemiz gerekiyor.” dedi.

Şeker, Türkiye’nin bulunduğu coğrafi konum itibarıyla ateş çemberi içinde yer aldığını ve bunun risk oluşturduğunu söyledi.

İsrail

Şeker, 3. Dünya Savaşı riski oluşturan kara bulutların bir an önce dağıtılması gerektiğine dikkati çekerek, ders alınmadığı takdirde tarihin mutlaka tekerrür ettiğini dile getirdi.

Türkiye’nin 100. yılının kutlandığı bu dönem daha dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Şeker, şunları kaydetti.

Yabancı konuklar da Genel Kurul’a katıldı

Kaynak: AA / Ekonomi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir